HTML ve HTML5

HTML ve HTML5

HTML varlıklı bir metin dilidir. İngilizce açılımı ( Hyper Text Markup Language )’ dir. İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. Ve son sürümü de HTML5’ tir. Gelin bir de HTML ve HTML5 arasıdaki değişiklıklara bakalım.

HTML, bir programlama dili değildir öncelikle. Programlama dili olarak da tanımlanamaz. Çünkü HTML kodlarıyla baştan aşağıya bir program yazılamaz. Sadece HTML dilini yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir. HTML, web tarayıcısı yazılımları tarafından düzgün şekilde görüntülenmesi için gereken kurallarda yazı, görüntü, video şeklinde değişik verileri ve bunları birbirine bayağı yoldan bağlar. HTML, Dünya Çapında Ağ Birliği ( W3C ) tarafınca standartlaştırılmıştır. Son sürümü olan HTML5 web Explorer, Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarının güncel sürümmerli tarafından kısmen de olsa desteklenmektedirler. Ama Google Chrome da ve Safari tarayıcıların da çok daha iyi bir şekilde çalışmaktadır.

Günümüzdeki HTML 4.1 sürümü, css yardımıyla düzenli ve sağlam bir yapıda kodlanırsa kodlansın gene de fazladan yazılan kodların işlevselliğ bozduğu da bilinmekteydi. Html5 de bu gereksinimları karşılamak için geliştirilmeye başlanmıştır. Şu an deneme aşamasındaki HTML5’ i youtube sunuma çıkartmıştır. Ses ve film etiketleri vs. Daha bir çok yönleriyle beraber kullanılması geren HTML5, yalnız bir şekil dili olması dışında web uygulamaları oluşturmamızı da elde edecektir. Üstelik CSS3 ve Javascript ile birleştirmek daha da güçlü, sağlam ve uyumlu uygulamalar yapmamıza olanak sağlayacaktır. Bu sayede de yüksek ihtimalle uygun şekilde kullanılabilecektir. HTML’ in son sürümü olan HTML5 ‘ deki yeni elementlerin bir kaçı şunlardır;

< canvas > sayfada bir tuval alanı oluşturmamızı sağlar ve tuvale javascript ile çizim yapılabilir. < audio > sayfa da ses oynatıcı bir modül ekler. < video > video oynatıcı bir modül ekler. < progress > işlem süreci göstergesi ekler. < caption > başlık olarak düşünülen metinleri düzenler. < header > sitenin başlık ve açıklama içeriğini alır. < nav > menüleri ve bir takım zaruri işlevleriiçine alır. < footer > sitelerin en alt kısmını içine alır. < section > sitelerin ana içerikte ayrı yazılan kısımdır.

Ana içerikte ayrı yazılan kısımdır. < article > makale, deneme tarzı yazıları kapsar. < embed > dışarıdan eklenen componentler için kullanılır. < details > teferruat bilgisi içerir. < summary > yazının başlığını belirler. < time > tarih ve saat verilerini kapsar. < mark > yazı içerisinde özellikle üstünde durulan kelimeleri belirler. < figcaption > figure elementinin başlığını belirler. < figure > çeşitli medya içeriği gruplarını belirler. < hgroup > başlık grubunu belirtir. H1, H3 şeklinde başlık elementleri burada tanımlanır. < datalist > düzenlenebilir elementlere otomatik tamamlama özelliği verilmesini sağlar.

HTML5’ te de desteklenmeyen HTML elementleri de şunlarıdır: < acronym >, < applet >, < basefont >, < big >, < center >, < dir >, < font >, < frame >, < frameset >, < noframes >, < s >, < strike >, < tt >, < u >, < xmp >

Yorum Yaparmısn ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir