Film Önerim : Malcolm X – Bir Suçludan Özgürlük Savaşçısına

Malcolm X

Malcolm X Filmi Bize ne Anlatıyor ?

Gerçek ismi Malcolm Little olan, müslüman olduktan sonra Arapça El-Hacc Mâlik el-Şahbâz adını alan Müslüman siyasetçi ve insan hakları savunucusudur. Gelmiş geçmiş en etkili Siyahi Amerikalılar’dan biridir. Bir başka değişle Afroamerikandır. Müslüman olmadan önceki işlediği suçlar ile hapse giren Malcolm X orda islamiyetle tanışır. Daha sonra Elijah Muhammed önderliğinde İslam Milleti örgütüne katılır. Bu örgütte cami ve ibadethanelerde konuşmalar yapmaya başlar. İzledikleri politika Irkçı İslamcılık yani siyahi insanları Allah tarafından üstün olduğudur.

Malcolm X konuşmalarında J. Kennedy süikastını eleştirdiği için örgütle ters düşer ve konuşmama cezası alır. Bu Ceza süresini hacda geçirmek isteyen Malcolm X hacca gider. Orada Müslüman beyazlarla tanışır ve bütün Müslümanların kardeş olduğuna ırkları ne olursa olsun üstün olmadığına kanaat getirir. Amerikaya döndükten sonra Müslüman Camisi adı altında kendi görüşünü yaymaya başlar. Tabi bu çok uzun sürmez çünkü Elijah Muhammed ve örğütü tarafından öldürülür. Nedeni Irkçılığın yanlış olduğunu ve  İslam Milleti örgütünün yanlış yolda olduğunu söylemesi olur.

Malcolm X Filminde Kimler Oynuyor ?

Yönetmenliğini Spike Lee üstlendiği ve başrolü başarılı aktör Deznel Washington’un oynadığı film gerçekten izlenmesi gerekir. Filmin kadrosunda Angela Bassett, Al Freeman Jr. ve Spike Lee gibi isimler de yer alıyor.

Malcolm X Filmi Hakkında Detaylı Bilgi ?

Sinemalar.com : 8,5/10

Beyazperda.com : 4,3/5

İmdb : 7,7

Ödüller: Film Dalında En İyi Erkek Oyuncu NAACP Image Ödülü,

Malcolm X Filminin Fragmanı

2 Comments

 1. Mehmet Alemdar Şubat 13, 2019 at 9:56 am

  Merhaba blogunuzu begendim iyi ve ķaliteli icerikleriniz var malkolm x in kitabini yillar önce bende okumuştum çok heyecanlı ve akıcı bi anlatımda yazilm

  /*/* */


  is.tekrar okumayi disunuyorum.malkolm en kirli islerle ugrasirken yuzdeyuz bi donusum yaparak hak ve özgürlük mucadelesi veren sehadete yuruyen bir islam sehidi oldu gercekten bugn muslumanlar malkolm x den öğrenecek leri cok şey var

  Reply
  1. Cihan Seven - Site Author Şubat 13, 2019 at 5:41 pm

   Malcolm X filmi ile tanıdım daha sonra araştırarak belgesellerini izleyerek ama kitabını bir türlü okuyamadım.

   Reply

Yorum Yaparmısn ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir