WordPress Hakkında

Wordpress Hakkında

Merakta olanlar için WordPress ile neler yapabiliriz ve wordpress bizler için neler yapabilirler?

Ücretsiz olması, kullanım kolaylığı ve blog’ unuzu hızlıca kurup çalışır hale getirilmesi onu kişisel veya kurumsal blog kurarken tercih etmeniz ihtiyaç duyulan başlıca sebepler.  WordPress’ in tercih etmeniz için sizi etkileyebilec ek bir başka sebep wordpress’ in size devamlı olarak destek olmaya hazır deneyimli kullanıcı ve geliştirici kitlesi. Peki yararları neler bir de onlara bakalım. Tek satır kod bile bilmiyorum ve internet sayfası tasarlamaktan da haberim yok. Kendi blog’ umu iyi mi en kısa yoldan kurabilirim sorusu. Bu tür sorular sizin de aklınız da var ise  wordpress ile tanışmanızın zamanı gelmiş anlama gelir.

Çünkü artık programlama yada tasarım bilmenize gerek yok. WordPress zaten sizin yerinize bu işleri yapıyor. WordPress’ in yönetim paneline girdikten sonrasında yazınızı yada resminizi “ yayımla ” düğmesine tıklamak. WordPress’ in üç farklı sürümü neredeyse her türlü blog’ cunun ihtiyaçlarını karşılamak için kafi. WordPress’ in hem kurulumu çok basittir bununla beraber yazılım rahatlıkla yönetilebilir. WordPress’ in son derece elastiki bir yapısı vardır. Daha sonradan da ücretsiz olarak eklentilerini indirebilirsiniz. WordPress yazılımının kullanıcı kitlesi büyük oranda geniştir. WordPress’in bir tek beş dakika içinde kurup kullanmaya başlayabileceğiniz çok bayağı bir yazılımdır. WordPress yazılımı normal olarak çok kolay kullanılabilmesine raağmen yapısal olarak sıradan bir yazılım değil, en deneyimli kullanıcıları ve geliştiricileri bile memnun edecek özelliklere haizdir. WordPress kullanıcılarının en hoşuna giden özelliklerden biri, wordpress’ in son aşama elastik bir yapıya sahip olması.

Kullanabileceğimiz binlerce wordpress eklentisi sayesinde blog’ unuzun fonksiyonları genişletmeniz, binlerce tema sayesinde de blog’ unuzun tasarımını hiç tasarım bilginiz olmadan istediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün. Aslına bakarsak temel de hemen hemen aynıdır wordpress. Fakat sistemdeki eklentileri yükleyerek  fazladan çalgılar ve özelliklere kendi istediğinize göre düzenleyebilirsiniz. Sizi cezbedecek fonksiyonlara ve özelliklere haizdir. Peki bir öteki bir sorunuz worpress.Com mu wordpress.Org mu?  WordPress.Com ücretsiz bir servistir. Hosting satın almak ve web sunucusuna yazılım yüklemek şeklinde şeyler size başka geliyor ise bu benzer biçimde işlemlerden kaçmak istiyorsanız wordpress.Com tam size göre bir çözümdür. WordPress.Com servisinde oluşturduğunuz blog wordpress.Com sunucularında barındırılmaktadır. Yazi sizin yazılım indirmenize, hosting alanı satın almanıza ve yapılandırmaya gerek kalmıyor. Bu işlemlerin tamamı arka planda sizler için otomatikman yapılmaktadır.İşin bir de güzel bir yanı bulunmaktadır. WordPress.Com da oluşturduğunuz blog gün gelir de fazla büyürse blog’ unuzu kendinizin kurup barındıracağı bir wordpress.Org yazılımına transfer edebilirsiniz. Kısaca wordpress.Com’ daki içeriğinizin hepsinı alıp kendi kurduğunuz wordpress yazılımına aktarma yapabilirsiniz.

WordPress.Org’ dan indirebileceğiniz bu yazılımı elle indirip web sunucusuna kurmanız gerekmektedir. Bu sürümü wordpress’ in bizzat kendisi de diyebiliriz.

Yorum Yaparmısn ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir