WordPress Nedir?

WordPress Nedir?

WordPress, dünyada maksimum kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress kullanarak kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapabilir, sitenizi yayınlayabilir ve sitenize içerik eklemeye şu demek oluyor ki bloglamaya başlayabilirsiniz.

WordPress açık kaynaklı bir yazılım olduğu için dünyanın her yerinden isteyen herkesin katkıda bulunmasına açıktır; “created by and for the community” denir, yani topluluk tarafından ve gene topluluk için geliştirilmekte ve desteklenmektedir. Bu şekilde her geçen gün daha da kullanışlı ve sağlam bir sistem haline gelmektedir.

WordPress’i tanımak, oluşturmak ve kullanmak istiyorsanız resmi sitesi WordPress.Org‘u ve şu an bulunmuş olduğunuz WordPress Türkiye‘yi biraz araştırın; İngilizce belgeler için Codex‘e, Türkçe belgeler için WordPress Belgeleri sayfalarımıza ve hazırlamış olduğumuz WordPress Rehberi’ne bakın. Belgelerde veya öteki kaynakları kullanarak çözemediğiniz problemler var ise yada söylemek arzu ettiğiniz başka bir şey var ise forumlarda paylaşmaktan çekinmeyin!

WordPress Türkiye

WordPress Türkiye, WordPress kullanımıyla ilgili Türkçe döküman ve kaynak sorunsını gidermek için 19 Mayıs 2005 tarihinde birkaç arkadaş tarafınca kuruldu. İlk dönemlerde WordPress haberleri ve forum üzerinden kullanıcı problemlerına yardımcı olmayı hedefledik. Sadece daha sonraki dönemlerde artan kullanıcı sayısı nedeniyle belgeler adlı wiki bölümünü açarak ile kullanıcılara Türkçe döküman sağlamaya çalıştık.

WordPress’in 1.5.X sürümlerinden sonrasında çıkarttığı 2.0.X sürümlerine kadar forum ağırlıklı olarak çalıştık. Topluluk olarak 2.0.1 sürümüne kadar kullanıcılarımızın hazırlamış olduğu Türkçe dil dosyalarını kullanıp, destekledik. Mayıs 2006′da 2.0.2 sürümü ile ilk Türkçe WordPress paketini kullanıcılara sunduk ve bu tarihten sonraki tüm sürümler için Türkçe paketi hazırlayıp güncelledik.

Hâlâ forum ve belgelerin yanında, güncel sürümlerin Türkçe paketlerinin hazırlanması, eklentilerin ve temaların Türkçeleştirilmesi, WordPress Codex‘inde bulunan belgelerin Türkçeleştirilmesi mevzusunda WordPress Türkiye kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ek olarak hazırlamış olduğumuz ve devamlı güncellenen WordPress rehberi ile de özellikle yeni başlayanlar için başucu kılavuzu oluşturmayı hedefliyoruz.

Türkçeleştirme, belgelendirme, tanıtım, destek ve forumlardaki yardımlarından dolayı adını sayamadığımız herkese çok teşekkür ederiz.

Kaynak: www.Wordpress-tr.Com

Yorum Yaparmısn ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir