Blogger Seo Web Tasarım Wordpress

Blog Yazarlığı ve Seo İlişkisi

Blog
Tarafından Yazıldı Cihan Seven

Blog Yazarlığı ve Seo İlişkisi

Merhaba arkadaşlar

Yazılarımı uzun zamandır ayda bir olarak güncelleye biliyorum. Farklı bir kaç sayfada yazarlık yapmak, birkaç feysbuk sayfasında içerik yöneticisi olarak çalışmaktan açıkçası adam akıllı blog yazıları yazmaya pek vakit bulup yazamıyorum. Bunun yanında öğrendiğim bir bilgi veya tecrübeyi sizlerle paylaşırken; yine uzun araştırmalar yaparak muntazam bir şekilde aktarmaya çaba ediyorum. Yine bu makalemde de sizlerle önemli bir mevzuyu paylaşmaya karar verdim.

Mayıs ayından itibaren Google’da dizine giren site sayısı 47 milyon düzeyine yükseldi. Bu nedenle firmalar satış yapmak ve marka yaratabilmek için web ortamına giriş yapıyorlar. Fakat firmaların bu ortama giriş yapabilmeleri her şey için yeterli olmamaktadır. İnternet üzerinden pazarlama işlemlerini önemsemeleri ve bu yönde bir pazarlama planları geliştirmeleri gerekmektedir. İnternet üzerinden pazarlamanın bir parçası olarak gene dönüp dolaşıp içerik stratejisi hazırlanmalıdır. İnternet üzerinden blog açma işlemi içerik planları açısından bulunmaz bir gömü olarak yer verilmiştir.

Buradaki tek fakatç markalaşma yapmak ve bu markayı en uygun bir halde gerçekleştirmek ise meydana getirdiğinız içerikleri blog üzerinden kısa zamanda yayınlamak ve lüzumlu arama motoru optimizasyonu çalışmalarını yapmanız gerekmektedir.

Güncel İçerik Durumu

İnternet ortamında güncel içeriğin açıklaması aslına bakarsak kullanıcı deneyimiyle ilgili olarak yer almıştır. İnternette yer edinen arama siteleri kullanıcı deneyimini gündemde tutmak için ne olursa olsun onlara popüler, en güncel ve ön plana çıkan içerikleri göstermektedir. Sayfanızın güncel içerikleri bünyesinde bulundurmuyorsa veya düzenli olarak güncelleme gerçekleştirmeyen bir yer ise arama motorları sayfanızı üst sıralara çıkarmamaktadır.

Anahtar Kelime Kullanma

Gerçekleştirmek istediğiniz anahtar kelime çalışmaları geçmiş dönemdeki benzer biçimde yer almıyor olsa da arama motorları günümüzde her vakit anahtar kelimelerini ön planda tutmaktadır. Şirketiniz yahut sayfanız için oluşturduğunuz içeriklerde anahtar kelimeleri uyacak şekilde, ilgi çekici ve yazı içerisinde tam olarak yönelmesini sağlayacak bir şekilde kullanırsanız yazdığınız blog yazıları bir o kadar ilgi çekici hale gelecektir. Bu işlemi uyguladığınız vakit kullanıcı açısından hem de arama motorları içinde pozitif sonuçların ortaya çıkmasına niçin olacaktır. Buradaki en önemli konu anahtar kelimenin yazı içerisinde organik bir görünümde yer almasıdır.

Bloglama ve Seo eşiyle olan evliliği

Bazı adresler içerisine belirli anahtar kelimeleri koyabilmek için özel olarak oluşturduğunuz süre iyi bir stratejiye imza atabilirsiniz. Bu sayfaların daha güncel hale getirilmesi ve iyileştirilmesi ise sizi rakiplerinize karşı üstün olmanızı sağlayacaktır.

Büyük Boyutlu Siteler

Büyük boyutlu sitelerin arama motorlarında daha çok dizine haiz olduklarını düşünmek son derece yanlıştır. Fakat bu adresleri bazı avantajlarının olduğunu görmelisiniz. Sayfaların en büyük avantajlarından bir tanesi her yeni sayfayla kullanıcıya farklı içerikler gösterebilmesidir. Ortaya çıkan her yeni bilgiyle bir anahtar kelimenin hedef olmasını sağlamaktadır. Bunun yanında sayfa içindeki kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek için sayfalar arası geçişi çok daha kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Bu özelliklerin hepsi bir site için en önemli kurallar içerisindedir. Sayfada oluşturacağınız her yeni yazının farklı kişiler tarafınca okunacağını ve bu tarz şeylerin sizin için birer fırsat bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Backlinkleri Değerlerini Yükseltin

Günümüzde backlink alma hala büyük bir problem olarak görünüyor. Bazı uzmanlar bir değerinin olmadığını, bazıları ise backlinklerin hala değerli olduğunu söylemektedir. Backlinkler genel olarak algoritma açısından sakıncalı görüldüklerinden dolayı süreında birçok kişiye ceza aldırmıştır. Fakat bu aktif bağlantılar değersiz olanlar için geçerliydi. Google firması bir süre sonra bu durumun kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediğini fark etmiştir. Bu durumundan sonrasında değersiz gördüğü backlinklere haiz her siteyi ceza kotasına sokmuştur. Günümüzde backlinkler oldukça değerlidir. Fakat blog sitenizle alakalı, mevzu olarak örtüşen ve farklı bölgelere çekmeyen alanlardan link almak değerlidir. öteki işlemlerde gereksiz mesajlarla yoğunlaştırılmış bağlantı çalışmaları tamamen sona erdi.

Doğru Şekilde Referans Verin

Kullanacağınız imajların internet ortamında açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu alanda bulmuş olduğunuz her görüntüı kullanma hakkınız yer almayabilir. Bunun yanında yazınızda yer edinen imajlara mutlaka “alt” etiketleri eklemeli ve bu etiketlerde anahtar kelime kullanmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Cihan Seven

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Açık Öğretim Fakütlesi öğrencisiyim. Aynı zamanda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Proğramcılığı mezunuyum. Alanımda kisisel bloglar, videolar ve forum siteleri en büyük yardımcım diyebilirim.

Yorum Yap