Blogger Sosyal Medya Wordpress

Bloglar ve Sosyal Medya

Blog
Tarafından Yazıldı Cihan Seven

Bloglar ve Sosyal Medya

Blog ve Toplumsal Medya

Siz de bir blog yazarı mısınız? Yada bir blog yazarı olarak başlangıç mı yapmak istiyorsunuz? Daha önce kaleme almış olduğum kişisel blog ve toplumsal medya başlıklı makalemde bazı noktalara değinmeye çalışmıştım.  Bu makalemde ise yine siz değerli ziyaretçilerimizin aklına takılan sorulara net cevap verebileceğim müthiş bir data kaynağı meydana getirmeye çalıştım.

İnsanların blogunuzda bulunan içeriği okuduktan sonra tekrar yine blogunuza gelmesini mi istiyorsunuz?
İçeriğinizin çok daha geniş hedef kitlerine etkin bir halde ulaşmasını mı istiyorsunuz?

Eğer okuyucularınıza kaliteli, özgün ve güncel bir içerik sunuyorsanız; işte bu yazı tam sizin için.

Peki, toplumsal medyayı etkin bir şekilde kullanmak için neler yapmalıyım?

Öncelikle şunu unutmayalım. Blogunuz sizin bir markanızdır. İyi bir markayı tanıtmak etkin bir sosyal medya kullanımından geçer. Toplumsal medya sayfalarında blogunuz ile alakalı paylaşım yapacağınız ortak bir adınız olmalı. Sosyal medya da kalıcı ve etkin bir izlenim bırakmak için; öncelikle dikkat çekici bir yazı başlığı seçmelisiniz. Ve başlık içerikle uyumlu olmalı.
Yazınız içerisinde vermek arzu ettiğiniz bildiriı içeren anahtar kelimeler kullanmalısınız. Anahtar kelime kullanımında da aşırıya kaçmamaya çalışın. Yazmış olduğunuz içerikte alt başlık kullanımı da okuyucunun sıkılmadan okumasına, akıcı bir şekilde sayfanızda gezinmesine olanak sağlar.
İçerik paylaşımı yapacağınız toplumsal medya sayfalarında, içeriğiniz ile alakalı hashtag kullanımına özen gösterin. Doğru hashtag kullanımı toplumsal medya sayfalarında içeriğinizin daha çok aranmasına ve daha çok okunmasına imkân tanır. “Blog” bir çalgısa, “sosyal Medya” onun yakıtıdır.

Evet, bahsi geçen ve içeriğinizin etkinliğini daha kalıcı kılmaya çalışan ve bunun yanında her geçen gün hedef kitlesini arttırarak büyüyen başlıca sosyal medya sayfalarına bir göz atalım.

FACEBOOK

sosyal medya dünyasının en büyük aile bireylerinden kabul edilen facebook durmak bilmeyen bir hızla büyümeye devam ediyor. Peki, bu gelişme biz blog yazarı arkadaşlar için ne biçim faydalar sağlıyor?  Bu büyümenin bizlere uzun vadede katkısı ne olacak? Bu düşünceler zihnimizde çoğu zaman şimşekler çakmasına olanak sağlasa da;  blog yazarı arkadaşlar için kaçırılmayacak bir fırsatlar ve uzun solukta kalıcılık sağlayacak bir ortam sunuyor. Blog içerisinde oluşturmuş olduğumuz içerikleri bu büyük bir aile ile paylaşmaya başladığımızda:

Farklı okurlara ulaşmış olacaksınız.

Yeni insanoğlu ile iletişim içinde olacaksınız.

Yeni insanlar vesilesiyle,  yeni fikirler yeni içerikler ortaya çıkaracaksınız.

Facebook grup sayfaları ve facebook beğeni sayfaları üyelikleri aracılığıyla da takipçilerinizin gösterim akışlarında yayınlarınız daha çok okur tarafından okunacaktır.

TWİTTER

toplumsal medya dünyasının ikinci büyük ailesi olan ve bununla beraber mikro blog özelliği taşıyan Twitter da hızla büyüyen bir ivme kazanmakta. Blog yazarları için farklı bir paylaşım imkânı sunan twitter etkin bir şekilde kullanıldığında blog sayfanıza hatırı sayılır ziyaretçi çekecektir.

Kısa bir örnek ile açıklayacak olursak: Örneğin, blog sayfanızda bugün yayınlamış olduğunuz “Blog ve toplumsal Medya” başlıklı yazınızı #BlogveSosyalMedya hashtag etiketi ile twitter hesabınızdan yazınızın linkini vererek yayınladığınızı düşünelim.

Twitter kullanıcıları #BlogveSosyalMedya hashtag’i kullanarak yapmış olduğu aramalarda sizin yazınıza da ulaşmış olacak. Bu vesile ile de sayfanıza ziyaretçi çekmiş olacaksınız. Bununla beraber doğal baclink kazanmış olacaksınız.

Başka bir örnek vermek gerekirse Trending Topic “Gündemde olan başlık” başlıkta kullanılan hashtag’i eğer yazınızın formatına uygun bir şekilde sayfanızın linkini vererek kullandığınızda da hatırı sayılır bir ziyaretçi kitlesine ulaşacaksınızdır.

GOOGLE +

Google + açıkçası facebook benzer bir yanı var. Her ne kadar facebook ile rekabet edecek kadar olmasa da ciddi sayılabilecek bir kitleyi de içinde bulunduruyor. Google plus’un en büyük artılarından birisi de kullanıcılarına istediği paylaşımı sunabilme imkânı vermesinde yatıyor. Ek olarak paylaşımlarınıza fotoğraf, müzik, bağlantı ekleme şeklinde fırsatlarda sunuyor.

Bunun yanında google plus hesabınızla oluşturacağınız google topluluk sayfası veya üye olabileceğiniz google topluluk sayfaları ile de blog yayınlarınızı farklı kitlelere ulaştırabilme imkânı sunmakta. Olay blog yazarları için böyle desınırlı kalmıyor her  +1 yazınızı google nezdinde daha üst sıralara çıkarıyor.

Ve arama sonuçlarından vakit içerisinde blog sayfanıza gelen ziyaretçi kitlesinde de fazlaca bir artış bulunduğunu gözlemleyebilirsiniz. Konu ile alakalı yine sizler için faydalı olabileceğini düşündüğüm google topluluk sayfaları adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Cihan Seven

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Açık Öğretim Fakütlesi öğrencisiyim. Aynı zamanda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Proğramcılığı mezunuyum. Alanımda kisisel bloglar, videolar ve forum siteleri en büyük yardımcım diyebilirim.

%

Yorum Yap