Blogger Sosyal Medya Web Tasarım Wordpress

Metin Yazarlığı ve İçerik Yazarlığı Arasındaki Farklar

Metin Yazarlığı ve İçerik Yazarlığı Arasındaki Farklar
Tarafından Yazıldı Cihan Seven

Metin Yazarlığı ve İçerik Yazarlığı Arasındaki Farklar

Metin yazarlığı ve içerik yazarlığı bakıldığında aynı şeyler benzer biçimde görünse de meydana getirilen iş ve yazıların içinde ne olduğu bakımından değişikdır. Bu iki kavram
bilmeyenler tarafınca birbirine karıştırılmaktadır. İkisi de yazmak ile alakalı olsa da fakatçları birazcık daha farklıdır.

 

Metin Yazarlığı Nedir?

Metin yazarlığı, reklam ve pazarlama alanında bir ürünün veya kampanyanın tanıtımını yapmak için yazılan yazıları ortaya çıkarmaktır. İyi ve geleceği olan bir meslek olmasına rağmen şu an ülkemizde istenilen ilgiyi görmemektedir.

Metin Yazarlığında İyi İçerik nasıl Oluşturulur?

· Kullanacağınız başlıklar ilgi çekici olmalıdır. Böylece dikkat uyandırabilirsiniz.

· Potansiyel müşterilerinizi yahut hedef toplumunuzu harekete geçmeleri için teşvik edin.

· Klişe kelimelerden ve deyimlerden uzak durmanız içeriğiniz açısından iyi olacaktır.

· Hedef kitlenize karşı güven oluşturmak en önemli noktalardan birisidir. Oluşturduğunuz içerik ile güvenilirlik bildiriını vermelisiniz.

· Açık ve muntazam bir ifade tercih etmelisiniz. şovşten uzak olmakta fayda var.

İçerik Yazarlığı Nedir?

İçerik yazarlığı ise metin yazarlığından farklı olarak işletmelerin ticari ilişkilerinde kullandıkları ve ürünlerini daha fazla potansiyel müşterilere tanıtmak amacıyla yazılar yazmaktır. İçerik yazıları daha çok kurumsal bloglar, haber bültenleri ve makaleler için kullanılır. Önemli bir amaca ve bir değere sahip olan yazılardır. İçerik yazarlarının en gözde yazım alanları bloglardır.

İçerik editörü olmak için neler yapılır mevzusuna ulaşınca ise bu işin bir eğitimi yoktur. Herhangi bir üniversitenin içerik editörlüğü bölümü yoktur. Bu işi yapmak istiyorsanız kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Kaleminizin güçlü olması ve yazı yazmayı sevmeniz gerekmektedir. Yazı yazmayı sevdiğiniz takdirde bu işin altından başarı ile kalkabilirsiniz.

İyi Bir İçerik iyi mi Yazılır?

İyi ve özgün bir içerik web siteleri için fazlaca önemli bir yere sahiptir. Özgün içerik her vakit Google açısından bir adım daha öndedir ve ilerlemeniz için en etkili yollardan bir tanesidir. Bu her alanda böyledir. Özgün olan bir şey daha çok dikkat çeker ve daha çok rağbet görür. İyi bir içerik nasıl olur?

· İlk önce amacınızı belirlemelisiniz. Amacınız doğrultusunda doğru materyalleri kullanarak güzel bir içerik hazırlayabilirsiniz.

· Oluşturacağınız içerikte deneyimli olduğunuz belli olmalıdır. Deneyimlerinizden ve meydana getirdiğinız işlerden bahsetmeniz itimat açısından önemli bir noktadır.

· Anlatacağınız şeyleri düz ve açık bir dil kullanarak direkt anlatın. Kelime oyunları yapmak bu nokta da işinize yaramayacaktır.

· Özgün ve samimi olmanız bu işin en önemli kurallarından bir tanesidir.

İçerik Editörü Nerede Çalışır?

İçerik editörlerinin iş alanları oldukca geniştir. Öyle ki web sitesi olan ya da web ile ilgili olan her yerde iş imkânına haiz olabilirler. Sosyal medya ajansları, reklam ajansları, e-ticaret işi yapan firmalar veya online satış icra eden firmalar içerik editörüne ihtiyaç duyar. Bu anlamda içerik editörlerinin çok geniş bir çalışma alanı vardır.

İçerik Yazarlığı ve Metin Yazarlığının Farkları

· İçerik yazımında amaç hedef müşteri kitlesinin yahut hedef topluluğun ilgisini çekmek olarak bilinebilir. Metin yazımında ise fakatç hem hedef müşteri kitlesinin yahut topluluğunun ilgisini çekmek hem de onları istenilen faaliyeti oluşturmaya yönlendirmektir.

· İçerik yazarken yazar konsepti kendisi belirler. Metin yazarı ise belirlenen konsepti hedef kesime ulaştırmak için yazar.

· Bir ürün yada hizmeti pazarlamak istiyorsanız bunu bir tek içerik yazarlığı ile yapamazsınız. İlerleyen dönemlerde mutlaka metin yazarlığı konusuna yönelmeniz gerekmektedir.

· Metin yazarı bir nesneye veya bir vakaya kimsenin bakamadığı bir açıdan bakabilmeli ve detayları görebilmelidir.

Yazar Hakkında

Cihan Seven

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Açık Öğretim Fakütlesi öğrencisiyim. Aynı zamanda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Proğramcılığı mezunuyum. Alanımda kisisel bloglar, videolar ve forum siteleri en büyük yardımcım diyebilirim.

Yorumlar

Yorum Yap