Dizi

Netflix Dizi Önerim : Peaky Blinders

peaky-blinders
Tarafından Yazıldı Cihan Seven

Netflix Dizi Önerim : Peaky Blinders

Netflix dizilerine takıldım bu aralar. Malumunuz Türkiye’de Televizyon dizileri sadece para kazanmak için yapılmaya başlandı. Bu nedenden ötürü TV izlemeyi bıraktım ve İnternet Dizilerine merak sardım. Bu yazıda önereceğim dizi  4 sezon 24 bölümlük(Yeni çıkacak sezon hariç.) Peaky Blinders.

Bu dizi konu olarak , gerçek hayatta var olmuş olan bir çeteyi ele almıştır. 13 Eylül 2013 tarihinde BBC Two kanalında yayınlanan, “Peaky Blinders” isimli çeteyi konu almış suç/drama konulu bir dizidir. Dizi konusu genel olarak, çete lideri ve yeni görevlendirilen bir dedektif arasında geçer. Birinci Dünya Savaşından henüz çıkmış İngiltere’yi de konu kapsamına almıştır. Dizinin bölümleri ortalama 55-59 dakika sürmektedir.Dizini 4 sezonu yayınlanmış olmakla beraber 5. sezonun çekimlerinin de bitiği geçtiğimiz günlerde yapımcı ve baş roller tarafından İnstagram hesaplarından duyuruldu.

Peaky Blinders Oyuncular/Karakterler:

Thomas Shelby :

peaky-blinders-thomas-shelby
Çete de genelde kararları alan kişidir. Çetenin ikinci lideridir. Karaktere can veren oyuncu Cillian Murphy dır.

Arthur Shelby :

peaky-blinders-arthur-shelby
Kardeşlerin en büyüğü ve çete lideri olsa da yetenekleri sınırlıdır. Karaktere hayat veren oyuncu Paul Anderson dur.

Freddie Thomas :

peaky-blinders-freddie-thomas
Çeşitli ayaklanmalara teşvik eden bir kışkırtıcıdır. Bu karaktere oyuncu Iddı Goldberg can vermektedir.

Polly Gray :

peaky-blinders-polly-gray
Ailesinin en büyüğüdür ve aileyi bir arada tutar. Çetede değil ama çete için alınan kararlarda yön göstericidir. Karakteri oyuncu Helen McCrorycanlandırmaktadır.

Grace Burgess :

peaky-blinders-grace-burgess
Bir barda çalışmak ister ve yeteneklerini gören bar sahibi kızı işe alır. Bu güzel kadının bu kötü barda neden çalışmak istediği gizemini korumaktadır. Oyuncu Annabella Wallis karakteri güzel bir şekilde hayat vermiştir.

Başmüfettiş Campbell :

peaky-blinders-campbell
Bir soygun suçunu araştırmak için görevlendirilmiştir. Şehri bu yasadışı örgütlerden temizlemek için yemin etmiştir. Oyuncu Sam Neill Başmüfettiş karakterine hayat veren oyuncudur.

Ada Shelby :

peaky-blinders-ada-shelby
Çeteyle bir ilgisi yoktur ve kendi ailesinin tek kız çocuğudur. Oyuncu Sophie Rundle tarafından canlandırılmaktadır.

John Shelby :

peaky-blinders-john-shelby
İçkiye düşkün ve hiçbir işle ilgilenmeyen birisidir.

Peaky Blinders Teknik Detay:

İlk bölüm yayın tarihi: 12 Eylül 2013
Kanal: BBC Two
Bölüm Sayısı: 24
IMDb:8,8
Adaylıklar: BAFTA televizyon ödülü ( en iyi drama dalında )
Ödüller: Kurgu anlamında en iyi görüntü ve ışık da BAFTA craft ödülü

Peaky Blinders Konusu:

peaky-blinders-konusu

Tek bir seferde izlenebilecek akıcı bir dizi. Dizi de Birinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere Birmingham şehrinde geçen devlet ve ona karşıt bahis çeteleri ve komünistlerin çatışması üzerinden şekillendiğini görebiliriz. Dizi gerçek anlamda prodüksiyon işi ve oldukca kaliteli. Savaş sonrası İngiltere toplumundaki parçalanmışlığı çok iyi konu alıyor. İngiltere’nin çamurlu, puslu havasında, devamlı içen, tüküren, kavga eden erkekleri görmemiz mümkün. Dizide bahsi geçen çete şapkalarına taktıkları jiletler vesilesiyle insanları kör etmeleriyle nam salmışlardır. Çete soygunculuk ve at yarışıyla para kazandıklarını söyleyebiliriz. Bu sebeplerden dolayı Peaky Blinders çetesi halkın üzerinde büyük bir korku bırakmıştır. Ancak çete bir soygun esnasında hata yapınca çetenin işlerini zorlaştıracak yeni bir müfettişin şehre gelmesine sebep olurlar. Böylece çetenin işlerinin zorlaştığını söylemek, rüşvetlerinin azalacağını belirtmek yanlış olmaz. Çete lideri çok acımasızdır, ne olursa olsun tek amacı yükselmektir. Bu İngiliz dizisini şiddetle tavsiye ederim eğer izlemezseniz çok şey kaçırmış olacaksınız. Her bölüm sizi ayrı ayrı büyülerken arka fonda çalan müziğe kendinizi bırakın… Şimdiden İyi seyirler dilerim.

Peaky Blinders Dizi Müzikleri:

1. ” Red Right Hand ” – Nick Cave & The Bad Seeds
2. ” The Hardest Button To Button ” – The White Stripes
3. ” Broken Boy Soldier ” – The Raconteurs
4. ” Love Is Blindness ” – Jack White
5. ” Danny Boy ” – Johnny Cash
6. ” I Want Some More ” – Dan Auerbach
7. ” Long Snake Moan ” – PJ Harvey
8. ” What He Wrote ” – Laura Marling
9. ” Come On Over ” – Royal Blood
10. ” You And Whose Army ” – Radiohead

Peaky Blinders Fragmanı:

Yazar Hakkında

Cihan Seven

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Açık Öğretim Fakütlesi öğrencisiyim. Aynı zamanda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Proğramcılığı mezunuyum. Alanımda kisisel bloglar, videolar ve forum siteleri en büyük yardımcım diyebilirim.

Yorumlar

Yorum Yap