Blogger Web Tasarım Wordpress

Niş Blog (Niche Blogging) Nedir

Blog
Tarafından Yazıldı Cihan Seven

Niş Blog (Niche Blogging) Nedir 

Niş kavram olarak pazarlama sektöründe bir ürün yada hizmete ihtiyaç duyan mikro ölçekli bir kitleye meydana getirilen pazarlama faaliyetlerine verilen isim olarak adlandırılmaktadır.  Niş bloglar belirli bir kitleye hitap eden, mikro ölçekli ve herhangi bir konuda blog yazmak olarak bilinmektedir. Bir tek bir mevzuda her şeyi yazma anlamına gelen niş bloglar günümüzde etkin olarak kullanılmaktadır. Birçok mevzuda yazı yazmak yerine bir mevzuda ustalaşmış bir şekilde yazı yazmanın yararı üzerinde durulmaktadır.

İnternet sitelerinde genel veya güncel blogların sayısında da büyük bir artış yaşanmıştır. Ancak bu biçim bloglarda her türlü konu işlenmektedir.  Niş bloglarda bir mevzu üzerine yoğunlaşılır ve o mevzu üzerine bilgiler sunulur. Belirli bir kesimin ihtiyacını karşılayabilmek için oluşturulan niş bloglar daraltılmış konuları içermektedir. Günümüzde bloglara olan ilginin artmasıyla beraber bloglara verilen önem artmıştır.  Bu yüzden niş bloğunuzu oluştururken çok daha çok özen gösterilmesi gerekmektedir.

Niş bloglar sayesinde para kazanmaya da başlayabilirsiniz. Genel bloglarda  ziyaretçi sayınız yeterli sayıya ulaşmış olsa dahi satış yapamayabilirsiniz. Bunun tek sebebi tek bir mevzuya yönelmemiş olmanızdan kaynaklanmaktadır. Birçok konuda hizmet sunan genel bloglarda ürünlerle ilgili detay data bulmak zordur. Sadece niş bloglarda bir ürüne dahi tüm detayları bulabilir ve satışlarınızda artış görülür.

Niş bloglar belirlenen bir ürün hakkında tüm detayları verme özelliğine haizdir.  Bloglarda ziyaretçi sayıları her ne kadar kafi bir düzeyde olsa bile bir katkısı bulunmamaktadır. Ancak ziyaretçilere teknik bilgiler sunabilecek  ve tanıtım yazılarınızı iletebileceğiniz niş bloglar oluşturmak çok önemlidir.

Niş Blog Hangi konu Üzerine Açılmalı?

Niş içerikli bloglar hazırlamak için yapılması ihtiyaç duyulan ilk aşfakat niş  ürün bulmaktır. Ardından bulunan ürünle ilgili niş bloglardaki rekabet düzeyinin araştırılması gerekmektedir. Pazar araştırması yapılmış olduktan sonra niş ürüne uygun olarak bir domain satın alınması gerekmektedir. Satın alınacak domain ile ürüne ulaşmak bir hayli rahat olmalıdır. Satın alınan domain ürün ile ilgili içeriklerin bulunmuş olduğu ve kullananların kolaylıkla akıllarında kalabileceği şekilde tercih edilmelidir.

Niş blog hazırlayacak kişilerin öncelikle ürünle ilgili informasyon sahibi olmaları gerekmektedir. Ayrıca ürünle ilgili araştırmalar yapılmalıdır. Niş blog hazırlanırken bilgi sahibi olunan ve deneyimlerinizle geliştirebileceğiniz ürünler seçerek pazarda önemli bir yere haiz olabilirsiniz. Aslabir mevzuda bilgisi bulunmayan kimseler ise Google anahtar kelime aracını kullanmak suretiyle arama hacmine haiz rekabet düzeyi düşük konular ile niş blog sektörüne giriş yapabilirler.

Niş Blog Yazmanın Avantajları nedir?

Niş blog avantajları incelendiğinde genel ve güncel bloglara nazaran daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Niş blog yazmanın avantajları incelendiğinde;
 Niş bloglarda önemli olan etkileşim ve dönüşümdür. Niş bloglar sayesinde bir fert yerine bin kişiye rahatça ulaşılabilmektedir. Ek olarak niş bloglarda bir kişiye ulaşmak genel ve güncel bloglarda bin kişiye ulaşmaktan çok daha etkilidir. Çünkü niş bloglarda dönüşüm ve etkileşim bir hayli fazladır.
Niş bloglar ile sadık okuyucu kitlesi oluşturulabilmektedir. Niş bloglarda hedef kitlesi bellidir. Bu nedenle hedef kitlesine ulaşmak zor değildir.
Niş bloglar arama motorlarında üst sırada çıkmaktadır. Niş bloglar oluşturulurken seçilen anahtar kelimeler bellidir. Bu yüzden niş blog hazırlayacak kişilerin niş blogları bu anahtar kelimelerle uyumlu hale getirmesi çok önemlidir. Bu sayede niş bloğunuz arama motorlarında üst sıralarda çıkar ve bir çok kişiye rahatça ulaşabilirsiniz.
Niş blog yazanlar zamanla yazmış olduğu mevzularda uzman olur. Bu uzmanlık ilerleyen dönemlerde çeşitli kariyer ve sponsorluk fırsatlarının kapılarını aralar.

Yazar Hakkında

Cihan Seven

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Açık Öğretim Fakütlesi öğrencisiyim. Aynı zamanda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Proğramcılığı mezunuyum. Alanımda kisisel bloglar, videolar ve forum siteleri en büyük yardımcım diyebilirim.

Yorum Yap