Blogger Seo Web Tasarım Wordpress

SEO Tekniği ile Arama Motorlarında Yükselme

Seo
Tarafından Yazıldı Cihan Seven

SEO Tekniği ile Arama Motorlarında Yükselme

SEO (Search Engine Optimization) doğrusu arama motoru optimizasyonu. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak web sitelerinize reklam parası ödemeden yapılan işlemler bütünüdür. SEO ile alt sıralardan üst sıralara kolayca çıkabilirsiniz. Bunun bununla beraber güzel bir içeriğinizin ve kaliteli linkinizin olması gerekli. Meta taglarınıza dikkat edin.

 Doğrusu siteniz için başlık tagınızı iyi seçmeniz gerekir. Web sitelerinde önemli sayfaların tanıtımı için özgün başlıklar kullanılır. Sizler de kendinize özgün sitenize özgün başlıklar seçin. Description bölümü ise başlık altında çıkan izahat kısmıdür. Site içeriğinizi belirli karakter sayısınca bu bölüme yazarsınız. Site içeriği çok iyi tanıtıcak bir yazı olmalı ki arayış meydana getiren insanlara hitap edesiniz. Sizi seçmesi için bir yıldız nokta. Tabiî ki URL kısmınızı da iyi aşama ayarlamanız gerekiyor.

Görsellik kısmına gelince ise alt tagımızda yani içerik de bulunan yazı ile örneğin videonuzun görselliklerini bağdaştırın. Aynı zamanda video için, içinde site URL’nin bulunmuş olduğu bir text transcript hazırlayabilirisiniz. Kelimelerinizi doğru seçin. Örnek vermek gerekirse google da arama meydana getiren milyonlarca insan “nasıl” kelimesini inanılmaz çok kullanırlar. Kısaca bu tür sık kullanılan kelimeleri kendi web sitenizin formatına gire uyarlıyıp kullanın. Mesela ürünün iyi mi hazırlanacağı gibi iyi mi kullanılacağı tür de. Gelelim toplumsal medya linklerine. Büyük arama siteleri, aramaları sosyal medyadan seçmek için uğraşırlar. Bu bağlantılar sizi ararken önemli olabilir. Yani sosyal medyayı sitenize çekmek için kullanın. Yazdığınız web site içeriği ile başlık, description bölümleri zincirleme olsun birbirleriyle uyumlu olsunlar. Link verirken kaliteli bağlantılar seçip kullanın. Bu bahsettim SEO kuralları bir durum değil süreçtir. Vakitınızı alacaktır ister istemez. Ama internet de bir çok kaynak bu mevzuda sizlere yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gerekenler kısa özet geçmek gerekirsek aslolan ayarladığınız anahtar kelimenin domaininiz de geçmiş olmasına dikkat edin. Ayrıyeten başlıkta ve yazdığınız web site muhteviyatında de anahtar kelimeyi kullanmanız gerekmektedir. Web site içeriğinizde anahtar kelimeyi hemen derhal her cümlenizde geçirmeye bakın. Elinizden geldiğince hem mantıklı hemde anahtar kelime kullanmanız üst sıralara çıkmak için bir püf nokta. Site içeriğinize fotoğraf de eklemek istiyorsanız resimlerinizin isimlerini anahtar kelimeleriniz olsun ve bu şekilde yükleyin. Kısacası sitenizi arama motorların da üst sıralarda görmek istiyorsanız kaynaklar çok olmasıyla birlikte çok da basit. Artık gerisi size kalmış.

Yazar Hakkında

Cihan Seven

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Açık Öğretim Fakütlesi öğrencisiyim. Aynı zamanda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Proğramcılığı mezunuyum. Alanımda kisisel bloglar, videolar ve forum siteleri en büyük yardımcım diyebilirim.

Yorum Yap