Seo Sosyal Medya

Sosyal Medyada Yardımcı SEO

Sosyal Medyada Yardımcı SEO
Tarafından Yazıldı Cihan Seven

Sosyal Medyada Yardımcı SEO

Seo ingilizce olarak Search Engine Optimization doğrusu arama motoru optimizasyonukelimesinin baş harflerinden kaynaklanır. Günümüzde hem arama motoru optimizasyonu bununla birlikte arama motoru optimize eden birey anlamında kullanılıyor. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları ifade eder.
Seonun temel amacı açılımı itibariyle arama motoru optimizasyonu kısaca arama motorlarında üst sıralarda listelenmektedir. Bu amaç da, sitelerde yer edinen informasyon, hizmet yada satışların daha fazla kesime ulaşmak için kullanılan iyi bir yöntem.
 Seo, sitelerin naturel yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği bununla beraber Google sıralama artışını da getirmektedir. Örneğin; arama yaparken arama motorunun ulaştığı neticelardan en üstte olanını bizim istediğimize en yakını olarak görür, en doğru sonuç alacağımız site olarak düşünür ilk tercihimizi ilk sırada olan siteden  kullanırız.. Bu sayede sitenin en üstte olma isteğinin işe yararlılığını görüyoruz. Bu yapay şekilde edinilen popülerlik devamında ulaşılan kitle sayesinde doğal bir popülerliği doğurmuş olacak. Bu yüzden arama motorunda ki en iyi reklam şekli sıralamada ki üstünlük olarak kabul edilir.
Sosyal medyanın gücüne güç katacağını düşünen insanoğlu, sosyal medyada yer almak için bu işle uğraşan profesyoneller yani; seo uzmanları ve seo mühendislerinden seo hizmeti alarak web sitelerini arama motorları dostu yapar ve sitelerinin hit almasını sağlarlar.

Seo uzmanları ve seo mühendislerinin verdiği hizmetler şunlardır:

1-Website içeriğinizin yada yapınızın incelenmesi
2- internet sayfası geliştirme mevzusunda teknik öneriler: örneğin, barındırma, tekrar yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanimi
3- İçerik geliştirme
4- Çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetilmesi
5- Anahtar kelime araştırma6- Seo eğitimi
7- Belirli pazarlarda ve coğrafyalarda uzmanlık
İyi bir seo çalışması uzun vade isteyen bir iştir. Siteyi en önce tanımak gerekir. Daha sonra siteyi gelen ziyaretçinin arama gelişimini yorumlamak, ziyaretçinin eğilimini tespit etmek önemli. Hangisinin en yüksek geri dönüşü sağlayacağını seçmek Seoya bağlıdır. Genel bir kural olarak,  en iyi arama motoru sonucunu kazanmıştırracak, olabildiğince geniş kapsamlı ve çeşitli bir bağlantı inşa etmek daha kazançlıdır. Standart dışı, naturel olmayan her bağlantı inşası modeli, gelişmiş arama algoritmalarına hedef olarak eninde sonucunda düşüşe sebep olacaktır.Sonrasında kendini satın alan yerine koyarak sitenin geliştirilmesi ve devamında spamlardan kaçınması gereklidir. Uzmanların web tasarım bilgisine hakimiyeti de pazarlamada önemli bir yer tutuyor. Tüm bunlar uygulandıktan sonrasında; Seolar sayesinde siteye sağlanan alt yapı sonuç verdiyse, site arama motorunda yerini yükseltmiş, popülerlik kazanmış olur. Siteye popülerliğe eriştiğinde seo bağlantı inşasını tamamlamış, sanatını başarı ile eda etmiştir.
Artık site sahibi arama motoru dostu, hit bir siteye haiz olmuş bulunmakta. Hit olmakta kalıcılığı beraberinde getirir. Geçen zamanda kendini yenileyerek değişime geçindiren bir site haline gelirse, yapay yollar ile elde edilmiş  popülerlik doğal biçimde popülerliğe devam eder.

Yazar Hakkında

Cihan Seven

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Açık Öğretim Fakütlesi öğrencisiyim. Aynı zamanda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Proğramcılığı mezunuyum. Alanımda kisisel bloglar, videolar ve forum siteleri en büyük yardımcım diyebilirim.

Yorum Yap