Blogger Seo Sosyal Medya Teknoloji Web Tasarım Wordpress

Tanıtım Yazısı ve Kazanç Elde Etme

Metin Yazarlığı ve İçerik Yazarlığı Arasındaki Farklar
Tarafından Yazıldı Cihan Seven

Tanıtım Yazısı Nedir

Bir internet sitesi yada blog açmak isteyen herkesin aklına ilk gelecek soruların başından bir tanesi de  tanıtım yazısı nedir sorusudur. Çünkü tanıtım yazıları web sitelerinin en önemli gelir kaynakları arasında yer almakla birlikte tanıtım yazısı yayınlatan birey içinde güzel bir baclink deposudır.

Öncelikle çok merak ettiğiniz sorunun cevabını verelim, tanıtım yazısı, bir web sitesinin, öteki bir internet sitesinde ücret karşılığı yayınlattığı yazıdır.

Bu yazıda tanıtım yazısını yayınlatan tarafınca web sitesi tanıtılır ve o internet sitesine, tanıtım yazısı gösteren taraftan bağlantı çıkışı olur. Böylece tanıtım yazısı yayınlatan taraf hem ziyaretçi kazanacaktır, bununla beraber arama motorlarının gözünde iyi bir iş yapmış olacaktır.

Tanıtım Yazısının Önemi

Öncelikle şunu belirtmek lazım diye düşünüyorum. Sayfanızda seo ile ilgili çalışmalar yapmak, web sayfanız için kalıcı ve etkili baclink kazanmak istiyorsanız tanıtım yazısı büyük bir önem taşıyor. Baclink ve seo çalışmaları için büyük bir örutubet taşıyan tanıtım yazıları yerinde kullanıldığında web sayfanızın arama motorlarınca üst sıralarda olmasına olanak sağlıyor. Bununla birlikte arama motorlarından sayfanıza organik ziyaretçiler gelmesini elde edecektir.

Etkili bir tanıtım yazısının önemi yukarıda bahsettiklerimle de kalmaz. Tanıtım yazısında kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler ve vermek istediğiniz ileti eğer okur tarafından anlaşılır ve güzel bir etki bırakırsa tanıtım yazınız bununla beraber bir referans kaynağı da olmuş olacak. Tabiri caizse tanıtım yazısı siz ve web sayfanız için bir referans mektubu niteliğinde olacaktır.

Tanıtım Yazısında Dikkat Edilmesi ihtiyaç duyulan Hususlar

– Öncelikle yayınlayacağınız tanıtım yazısının içeriğini iyi belirlemelisiniz. Sayfa içeriğiniz ile alakasız bir tanıtım yazısı size bir fayda sağlamaz.

– Tanıtım yazınız özgün ve anlaşılır bir dille yazılmış olmalıdır. Oradan buradan kes kopyala mantığı ile yazılan yazılar kaliteli bir okur için itici gelecektir.

– Tanıtım yazınızı yazarken; Türkçe yazım kurallarına, noktalama işaretlerine dikkat ederek yazmaya özen gösterin.

– Yayınlayacağınız tanıtım yazısı için iyi bir anahtar kelime analizi yapmalısınız. Yanlış seçimler yapılarak kullanılan anahtar kelimeler kaçınılmaz zararlara yol açacaktır. Ek olarak makaleyi anahtar kelimelere boğmamalısınız.

– Tanıtım yazısı içinde belirleyeceğiniz anahtar kelime üzerinden vereceğiniz link çıkışını iyi belirlemelisiniz. Bir tanıtım yazısı içerisinde maksimum 3 tane link çıkışı olmalıdır.

– Tanıtım yazısı içinde vermiş olduğunuz bağlantı çıkışları ve anahtar kelimeler arama botlarınca taranır ve sayfanız indekslenmeye başladıkça arama motorlarında üst sıralara doğru çıkmaya başlarsınız.

–  Tanıtım yazısının sözcük uzunluğu mevzusuna gelirsek; ne okurun bir şey anlayamadığı kadar kısa nede okurun okumaktan sıkılacağı kadar uzun olmamalıdır. Bunun için ideal standart sözcük uzunluğu 300 ile 600 sözcük içinde olmalıdır.
– Tanıtım yazısı içinde kullanacağız görsel yada bir video içerik tanıtım yazınızın tesirini daha fazla arttıracaktır.

– Son olarak şunu dile getirmek istiyorum. Yazılan tanıtım yazısı içerisinde alt başlık kullanmak hem tanıtım yazısının daha iyi anlaşılmasını sağlar. Bununla birlikte okurun sıkılmadan tanıtım yazınızı okumasına olanak sağlar.

Tanıtım Yazısından iyi mi Para Kazanılır

Tanıtım yazısından nasıl para kazanılır? Bu sorunun cevabına gelirsek; yukarıda anlatmış olduğum hususları tanıtım yazınızda güzel bir halde uyguladığınız takdirde para kazanmak için tüm yollar size açılmaya başlayacaktır. Tabi öncelikle tanıtım yazısı yayınlayacağınız bir web sitenizin olması gerekir.

Böyle bir internet siteniz varsa ve siteniz, tanıtım yazısı yayınlayacak kadar kaliteli ise ilgili müşterilere internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak unutmayın ki eğer internet siteniz belirli bir başarı yakalayamamış ise, kimse size tanıtım yazısı vermek istemeyecektir.

Eğer sitenizin Alexa kıymeti yerindeyse, hitleri olumlu yöndeyse ve siteniz Google’da üst sıralarda ise, bu defa sitenize tanıtım yazısı vermek isteyen çok fazla satın alan olacaktır. Siz de belirli bir miktar karşılığında, belirli bir sınır çerçevesinde bu yazıları yayınlar ve para kazanırsınız.

Kaliteli İnternet Siteleri Çok kazandırır

Tanıtım yazısı yayınlayarak yüksek miktarlar kazanmak istiyorsanız öncelikle kaliteli bir web sitesi oluşturmalısınız ve web siteniz kalitesini kanıtlamış olmalı…

Kaliteli bir web siteniz varsa aslına bakarsanız web siteniz diğer webmasterların derhal dikkatini çekecektir ve öteki webmasterlar sitenizde tanıtım yazısı yayınlamak için size başvuracaktır. Bu yüzden tanıtım yazısından arzu ettiğiniz geliri elde etmek için, yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, sitenizin kalitesini iyileştirmek olmalı…

Sitenizin sahip olduğu Alexa değeri de gene aynı şekilde tanıtım yazısında kazanacağınız miktarı etkilemektedir çünkü bu veriye gore talep edeceğiniz tanıtım yazısı ücreti artış gösterebilir. Alexa değeri düşük web siteleri cüzi ücretler üzerinden tanıtım yazısı almaktadır.

Son olarak önemli bir hususu hatırlatarak makalemi bittirmak istiyorum. Çok kazanç elde etmek için sayfanızı link çöplüğüne, işe yaramaz bilgiler arşivine döndürmeyin.

Yazar Hakkında

Cihan Seven

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Açık Öğretim Fakütlesi öğrencisiyim. Aynı zamanda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Proğramcılığı mezunuyum. Alanımda kisisel bloglar, videolar ve forum siteleri en büyük yardımcım diyebilirim.

Yorum Yap